środa, 20 września 2017

FilmoweLove: Hitman's Bodyguard, Dunkierka, Death Note


Ostatnio oglądałam więcej filmów niż seriali, co zdarza się stosunkowo rzadko. Sporo z nich w kinie, ale o Incepcji nie muszę mówić (bo wszyscy wiemy, że dobry film), a o Interstellar nie potrafię (nadal staram się przemyśleć ten film). Mam natomiast trzy zupełnie różne filmy, które zdecydowałam się Wam dzisiaj przedstawić. Komedię pełną akcji, film wojenny i najgorszą adaptację tego roku... a nawet tej dekady.Hitman's Bodyguard

Komedia to jeden z ostatnich gatunków filmów, które decyduję się obejrzeć. Polskie komedie (zazwyczaj romantyczne) przemilczmy, a amerykańskie pełne są specyficznego humoru, który rzadko sprawia, że się śmieję. Raczej jestem zażenowana. Na szczęście Hitman's Boduguard to film pełen niewymuszonego humoru i komicznych scen. Duet Ryan Reynolds & Samuel L. Jackson świetnie gra, a relacja odgrywanych przez nich postaci sama w sobie jest prześmieszna. Całość opowiada o tym, jak płatny zabójca i były ochroniarz muszą współpracować, bo ścigają ich wszyscy, włącznie z Interpolem. Ale komu ufać — nie wiadomo. Dobrze się bawiłam, a i nawet śmiałam, a to już coś!Dunkierka

Kiedy dowiedziałam się, że film został nakręcony bez żadnych efektów specjalnych — zdziwiłam się. Bo w Dunkierce wybuchy, ogień, walące się konstrukcje, tonące statki to całość filmu. Ale pierwszą rzeczą, którą się zachwyciłam, już po kilku sekundach pierwszego ujęcia, była kolorystyka. Bardzo przyjemna, nasycona, utrzymana w ciepłych barwach, zupełnie jak z innego świata. Większość kadrów to takie piękne i przerażające obrazki. Dunkierka jednak nie jest dla każdego.

To świetny, ale trochę dziwny film. Jeden z najlepszych tego roku. I bardzo specyficzny: w zasadzie nie ma fabuły, jakby odgrywany był bez scenariusza. To rozciągnięte w czasie ukazanie wojny takiej, jaką była: mamy przytłaczającą ciszę i głośne bomby, mamy niecierpliwe oczekiwanie na ratunek, który nie nadchodzi. Czułam to zniecierpliwienie podczas oglądania. Czułam oczekiwanie — zupełnie tak, jak wszyscy żołnierze czekający na ratunek na wybrzeżu.Death Note

To jedna wielka porażka. Od razu zaznaczam, że nie mam absolutnie nic do amerykanizacji tej produkcji czy zatrudniania aktorów o różnych kolorach skóry (wybór L był zaskoczeniem, ale koniec końców chyba właśnie on był najmocniejszym punktem filmu). Nie przeszkadza to jednak oceniać Death Note'a jako filmu kompletnie zepsutego. Zmarnowany potencjał. Jak w przypadku Pięćdziesiętu twarzy Greya, i tym razem pozwolę sobie wypunktować moje żale:

  1. Popularny filmik z porównaniem spotkania Lighta z Ryuukiem, bogiem śmierci, w wersji z anime oraz z filmu, to festiwal żenady. Gdzie Light z kompleksem boga, który był przerażony, ale się otrząsnął? To ten piszczący chłopaczek zabija z zimną krwią, bez mrugnięcia wpisując nazwiska?
  2. Postać Mii, czyli Misy Amane... ciekawie zmieniona. Dodano jej trochę charakteru, odjęto zapatrzenie w Lighta i to nieszczęśliwe zadurzenie w nim, przez co w końcu była to pierwsza zmiana, która nie wyglądała źle, a nawet ciekawie popychała fabułę do przodu. To, że jej postaci nie trawię i że okazała się idiotką, nie zmienia faktu, że była to jedna z nielicznych inwencji scenarzysty mająca ręce i nogi.
  3. Light nie jest inteligentym uczniem z kompleksem boga i poczuciem sprawiedliwości. Light jest emo nerdem, outsiderem, niezrozumianym dzieciakiem. I on właśnie dostaje moc rządzenia czyimś życiem.
  4. Hm, raz się na mnie spojrzała. A co tam, pokażę jej mój śmiercionośny zeszyt, zabiję kogoś, a potem zobaczymy, czy nie wyda mnie policji. Albo zabije. Albo ucieknie z krzykiem, a mnie wsadzą do szpitala psychiatrycznego.”
  5. Ryuuk to nawet dobre CGI. Tylko trochę go za mało. I brakło mi „shinigami jedzą tylko jabłka”. Kultowy tekst.
  6. L. W sumie w ogólnym rozrachunku chyba najlepiej odegrana obok Mii postać, zachowane jego cechy charakteru i okoliczności, w jakich go poznajemy, ale... to właśnie on powinien być punktem zapalnym całego najważniejszego w tej historii pojedynku dwóch charakterów. Bo oryginalny Death Note o tym właśnie opowiada, to nie jest akcja i pościgi, tylko pojedynek psychologiczny. Brakuje go. Szkoda, że dostał bardzo mało czasu ekranowego.
  7. Zanim odezwą się głosy oburzenia, że to adaptacja, nie ekranizacja, że fabuła nie musi być taka sama — owszem, ale skoro przenosimy postać Lighta w realia amerykańskie, to zostawmy mu kompleks boga i resztki charakteru. Chyba że jego dziewczęcy krzyk i choroba sieroca przy spotkaniu Ryuuka to amerykańska wersja jego charakteru. Cóż, skoro miało to wyglądać, to nie wnikam.
  8. Dla osób nieznającym oryginału (czy to anime — polecam bardzo!, czy mangi) to może być ciekawy, choć nienajlepszy film o interesującym pomyśle i mniej interesującym wykonaniu. Nic więcej i nic mniej. Dla mnie jako osoby znającej i lubiącej pierwowzór, Death Note w wersji Netflixa to odarty z psychologii postaci i symboliki film próbujący być thrillerem. Trochę jednak śmieszy zamiast powodować dreszcze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...