środa, 9 września 2015

Wybrana, Naomi Novik


Kilka lat temu zachwycałam się Smokiem Jego Królewskiej Mości Naomi Novik - historia o najsympatyczniejszym smoku w literaturze, Temerairze, pochłaniała mnie bez reszty, chociaż nigdy nie przeczytałam serii do końca.

Nic więc dziwnego, że do Novik mam ogromne zaufanie i kiedy tylko dotarła do mnie informacja o kolejnej książce autorki, nie związanej z poprzednim cyklem, zdarzenia mogły potoczyć się tylko w jeden sposób: i dlatego dzisiaj w samych superlatywach - bo inaczej się nie da - przybliżę Wybraną.

Akcja rozgrywa się w czasach przypominających polskie średniowiecze, z monarchią i wszechobecnymi panami feudalnymi, zbierającymi podatki i daniny. Panem Dwiernika jest Smok, enigmatyczny czarodziej, którego rzadko się widuje. Raz na dziesięć lat zbiera on nadzwyczajną daninę w postaci... dziewczyny, a dokładniej siedemnastoletniej dziewczyny urodzonej w tak zwanych smoczych miesiącach, od października do grudnia. Nikt nie wie, co się dzieje w wieży Smoka przez ten czas, ale plotki krążą niezbyt miłe, zwłaszcza że po dziesięciu latach taka dziewczyna wraca do rodziny całkowicie odmieniona i nie zostaje długo w wiosce, tylko wyjeżdża jak najdalej.

Agnieszka jest pewna, że będąc nieokrzesaną, wiecznie umorusaną i drącą sukienki dziewczyną, na pewno nie będzie wybrana przez Smoka. Dręczy ją jednak, że wybierze on jej przyjaciółkę, Kasię - śliczną, dzielną mieszkankę Dwiernika, która przypomina te wszystkie poprzednie "porwane" dziewczęta. Wybór Smoka zaskakuje jednak wszystkich, w tym jego samego...

Zanim zacznie się czytać Wybraną, należy wiedzieć, że Naomi Novik jest w połowie Polką i wychowana została na polskich baśniach, w tym opowieściach o Babie Jadze, co znajduje swoje odzwierciedlenie w powieści. Wybrana bowiem pełna jest słowiańskiego folkloru i słowiańskiej mitologii, a Polnia, gdzie rozgrywa się akcja, przypomina średniowieczną Polskę. Również imiona bohaterów na to wskazują: Agnieszka, Kasia, Staszek czy Marek. Jedyne, co różni świat przedstawiony od rzeczywistości, to wszechobecna magia i czarodzieje, będący na usługach króla.

Największym komplementem, jaki można dać książce z literatury popularnej, jest powiedzenie, że książka tak wciągnęła, tak pochłonęła, że straciło się poczucie czasu i rzeczywistości. Właśnie tak miałam z Wybraną, przez którą prawie przegapiłam autobus, a godzina czasu przemknęła nie wiadomo kiedy. Całkowicie zatraciłam się w historii Agnieszki i Smoka, a Novik ma fenomenalny styl pisania, bardzo plastyczny, obrazowy i przede wszystkich, sprawiający, że oderwanie oczu od tekstu wydaje się czymś niemożliwym.

Wybrana jest historią fantastyczną, z baśniowym klimatem, ale nie wesołym i z wiecznie wygrywającym dobrem - to klimat mroczny, duszny, a to wszystko z powodu Boru, który osiągnął status jednego z bohaterów, mimo że to tylko las, który robi z ludzi potwory. Tylko las, albo  las. Na uwagę zasługują również bohaterowie - ze enigmatycznym, intrygującym Smokiem na czele, który jest zamknięty w sobie i małomówny, a jednocześnie bardzo skomplikowany. Agnieszki z kolei trudno nie obdarzyć sympatią - to prosta, wiejska dziewczyna, którą nieco przytłacza wir wydarzeń. Z początku zagubiona, w końcu znajduje odpowiednią ścieżkę, a wtedy już trudno oderwać się od lektury, bo Agnieszka będąc narratorem snuje historię jak najlepszy bajarz czy trubadur.

Wybrana jest najlepszą książką fantastyczną tego roku, nie przesadzam. Pełna magii w starym wydaniu, z folklorem słowiańskim i Babą Jagą w tle, sprawia, że historia Agnieszki i Smoka staje się nadzwyczajnym przeżyciem. Różnorodni bohaterowie, akcja pełna zwrotów, niezwykły świat przedstawiony i plastyczny język - to wszystko znajdziecie w Wybranej Naomi Novik. Nie czekajcie ani chwili dłużej, tylko pędźcie czytać tę książkę!

Za książkę dziękuję Domu Wydawniczemu Rebis! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...