środa, 27 sierpnia 2014

Szturm i grom | Leigh Bardugo


Po katastrofie w Fałdzie Alina i Mal uciekają przez Morze Prawdziwe do Nowoziemska, gdzie próbują wtopić się w tłum i zniknąć z powierzchni ziemi. Życie uciekinierów przychodzi im wyjątkowo łatwo, jednak popełniają błąd i Alina ponownie wpada w szpony Darklinga, który jest groźniejszy niż kiedykolwiek, mając władzę nad żądnymi krwi nisztojami - potworami z Fałdy Cienia.


Nie tylko Alina chce pokonać Darklinga. Na pokładzie statku niesławnego korsarza powraca do Ravki, by tam wraz z księciem i Griszami przygotować się na wojnę. Nowa moc sprawia, że Alina jest wiele silniejsza, ale też pogrąża ją w żądzy władzy i mocy. Pragnie więcej i więcej. I oddala się od Mala. Darkling nie odwoła ataku na Ravkę z powodu jej problemów z nową mocą i ukochanym. Nie poczeka grzecznie, aż jej życie uczuciowe się się naprawi. Alina, gotowa czy nie, będzie musiała stawić mu czoła. Nawet ze złamanym sercem.

Szturm i grom to nie romans. Może się wydawać inaczej, ale nie - to nie jest romans. Leigh Bardugo umiejętnie przeskakuje między wątkami, by nie zrobić ze swojej trylogii schematycznego, nudnego romansidła, których jest pełno na rynku czytelniczym. Wątek Aliny i Mala jest raczej drugoplanowy, przez sporą część powieści pogrążony w cieniu, ale ma swoje momenty.

To jedna z tych nietypowych powieści, w których bohaterowie nie są najważniejsi i raczej zepchnięci na drugi plan. To kultura świata stworzonego przez Bardugo, Griszowie w swoich kolorowych keftach, Ravka i nietypowe zwyczaje i język jej mieszkańców tak naprawdę tworzą tę książkę. W  Szturmie i gromie najważniejszy jest klimat, jakim otoczona jest fabuła - nieco ciężki, różniący się od klimatu lekkich powieści młodzieżowych, odrobinę poważniejszy, ale wciąż łatwy do przyswojenia. 

Trudno jest określić gatunek tej książki - w pewnym sensie są to przygody w świecie całkowicie wykreowanym przez Bardugo, ale jednak zbyt bardzo przypomina on dawną Rosję, realny świat, rzeczywistość pomimo odrobiny magii - nawet na okładce jest napis Szturm i grom w cyrylicy - by nazwać ją fantasy czy nawet fantastyką. Jest zbyt wyłamująca się ze wszystkich schematów, zbyt rozległa, by można ją dobrze dopasować. Szturm i grom zawiera w sobie fantastykę, przygodę, nieco romansu; spodoba się zarówno młodzieży, jak i starszym czytelnikom. I w żaden sposób nie jest przewidywalna.

Cień i kość, pierwszy tom tej trylogii, zauroczył mnie całkowicie. Jednak to Szturm i grom wbił mnie w fotel. Jeśli tendencja zwyżkowa utrzyma się w ostatnim tomie, to możliwe, że rozłoży mnie on na łopatki i pozostawi jako mały kłębek nerwów, radości i kaca książkowego. Dla mnie Szturm i grom jest powieścią fantasy (naciągając klasyfikację do tego gatunku) numer jeden tych wakacji. Z czystym sumieniem i wielkim uparciem będę ją i pierwszy tom wciskała, komu popadnie - historia, jaką opowiedziała Leigh Bardugo, nie jest łatwa do zapomnienia. Jest za to oryginalna i wyróżniająca się spośród setek dystopii i New Adult. Polecam ją całym sercem. Świat Ravki wciągnął mnie w swoje sidła, a ja nie chcę stamtąd uciekać.
4 komentarze:

 1. O kurczę! To muszę sięgnąć w takim razie po pierwszy tom! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam pierwszy tom i bardzo mi się podobał. Przez całą książkę miałam nadzieję, że autorka nie sięgnie po znienawidzony przeze mnie trójkącik. Po Twojej recenzji odetchnęłam z ulga - trójkąta nie będzie, uf. :D
  Drugą część muszę jak najszybciej dorwać. :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam tę serię. Za postaci i ten piękny świat... I swoisty klimat... Za wszystko!

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerzę przyznam, że nie czytałam pierwszego tomu i nie słyszałam o tym autorze. A może powinnam? Poczekamy, zobaczymy :) Może przyjdzie czas, że i ta pozycja wpadnie w moje łapki, bo, nie będę kłamać, zachęciłaś mnie!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...