sobota, 15 czerwca 2013

„Sekretna księga Dantego”; Francesco Fioretti

Tajemnicza śmierć poety i klucz do sekretu ukryty w najsłynniejszym poemacie średniowiecza, ukryty kod Boskiej Komedii.Czy Dante Alighieri zmarł na malarię w Rawennie? Może jednak ktoś chciał go zabić i pogrzebać w wielkiej tajemnicy? Jego córka, mniszka Beatrycze, były templariusz Bernard i medyk Giovanni z Lukki próbują rozszyfrować zakodowaną wiadomość, którą autor wizjonerskiego poematu zostawił na dziewięciu kartkach. Mnożą się wyrafinowane łamigłówki. Przed kim i dlaczego Alighieri postanowił tak starannie ukryć ostatnie trzynaście pieśni Boskiej Komedii?
Szeroka panorama czternastowiecznej Europy. Misterny splot zagadek, Petrarka, Boccaccio - historia, której dotąd nikt nie opowiedział...Francesco Fioretti - ur. w 1960 roku pisarz o sycylijskich oraz toskańsko-apulijskich korzeniach. Prowadzi badania nad życiem i twórczością Dantego na Uniwersytecie w Eichstatt, jest autorem esejów krytycznych i antologii szkolnych. Sekretna księga Dantego, jego pierwsza powieść, odniosła wielki sukces wśród czytelników i zyskała uznanie krytyki.

33 to ważna liczba”
Zawsze lubiłam „Kod Leonarda da Vinci”, „Anioły i demony” czy „Skarb narodów”. Filmy i książki o takich... przygodach, o rozwiązywaniu ukrytych szyfrów, o odkrywaniu czegoś w słynnych obrazach i dziełach literackich... Och, uwielbiam tego typu historie! Dlatego właśnie nie potrafiłam się powstrzymać przed zagłębieniem w „Sekretną księgę Dantego” autorstwa Francesco Fioretti.
Książka przedstawia historię odkrywania tajemnicy ukrytej w „Boskiej komedii” Dantego Alighieri. Medyk Giovanni z Lukki wraz z córką Dantego mniszką Beatrycze oraz byłym templariuszem Bernardem starają się rozwiązać dziwną zagadkę pozostawioną przez autora. 33 – to ważna liczba. To wiek Jezusa, kiedy zmarł. To liczba wersów w każdej części poematy Dantego. Suma sum w numerologicznym kwadracie to 33. To jest klucz do rozwiązania zagadki!
Chyba każdy czytelnik słyszał o „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri, chociażby nawet i w szkole. Nie czytałam tego poematu, mimo to mam go w planach. Sam pomysł zagadki pozostawionej przez pisarza był interesujący. Przyznaję, że chyba niedokładnie przeczytałam opis, ponieważ spodziewałam się czasów współczesnych, w których to rozwiązywano ten szyfr – a dostałam czasy Danego; moja wina. Mimo to optymistycznie podchodziłam do książki i chyba tylko dlatego w jakimś stopniu spodobała mi się. O ile początek był naprawdę ciekawy i wciągał, to potem to wszystko zrobiło się... nużące.
Fabuła miała potencjał, ale wyszło średnio. „Sekretna księga Dantego” pisana jest językiem stylizowanym nieco na tamtejsze czasy, chociaż to niezbyt przeszkadza, dodaje nawet swoistego klimatu. Nie ma zbyt wiele akcji, jak w tego typie filmach; bohaterowie nie odkrywają co chwilę coraz to nowszych wskazówek, nie nękają ich Ci Źli. Po prostu to taka historyczna obyczajówka, tyle że tematem jest zagadka pozostawiona przez Dantego.
Sekretna księga Dantego” to dla mnie mocno średnia książka. Ani ziębi, ani grzeje, że tak to ujmę. Mimo mojego uwielbienia do książek o dawnych czasach, ta powieść nużyła mnie strasznie i była po prostu nudna. Nie całkowicie, bo sama zagadka, którą pozostawił Dante Alighieri jest bardzo ciekawa i strasznie mnie interesowała, ale została ona przedstawiona w mało ciekawy sposób – zwłaszcza jej rozwiązywanie.
Sądzę, że jest to książka dla czytelników, którzy są pewni na 100%, że chcą przeczytać o sekretnej księdze Dantego. Jeśli się wahacie, to bez wyrzutów sumienia odradzam tę pozycję.

Za książkę dziękuję serdecznie Domu Wydawniczemu REBIS! :)


Tymczasem jestem w trakcie pisania kolejnych recenzji. Na pierwszy ogień pójdą „Patrol” (już napisana!) i „Dziewięć żyć Chloe King”, czekam na kilka egzemplarzy recenzenckich, które będą miały oczywiście pierwszeństwo, a potem: ogólna opinia o „Doctorze Who” (jeszcze trochę do obejrzenia mi zostało, ale nie mogę się powstrzymać), dokończona wkrótce – mam nadzieję – recenzja „Sherlocka” BBC, możliwe że pojawi się recenzja mangi „Shingeki no Kyoin” i może jakiś film, bo sporo ich ostatnio oglądam. :)
Dodatkowo zrobiłam nową podstronę o mnie. Wypadałoby po dwóch latach blogowania.
Poza tym, jeśli macie jakieś pytania: http://ask.fm/theNadeine


N.

2 komentarze:

  1. Widze że również masz dużo zaległości z pisania recenzji. Witam w klubie :) gdyby pisało się je, tak jak szybko czyta książki :)
    Również uwielbiam "Kod da Vinci" czy "Aioły i demony" a na tą powieść poluje już od dłuższego czasu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Twoja recenzja niesamowicie zachęciła mnie do przeczytania tej książki. Uwielbiam motywy Dantego, mimo tego w jaki sposób przerabiany jest w szkołach. Jego przedstawienie piekła, czyśćcu i nieba jest po prostu fenomenalne ! ;D

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...