wtorek, 2 kwietnia 2013

„Pretty Little Liars: Olśniewające”; Sara Shepard

PRETTY LITTLE LIARS: OLŚNIEWAJĄCE, Sara Shepard
Kolejna część uwielbianej przez miliony fanek bestsellerowej serii Pretty Little Liars.
Jakie tajemnice odkryje przed czytelniczkami? Emily, Aria, Spencer i Hanna wpadają w panikę, gdy w Rosewood pojawia się Gayle.
Ta wpływowa milionerka ma niejeden powód, by się na nich zemścić. Na dodatek tajemniczy nadawca SMS-ów wciąż wysyła niepokojące wiadomości. Czy dziewczyny znajdą sposób, by wyjść cało z opresji?
Pretty Little Liars to historia pięciu przyjaciółek, z których jedna znika w tajemniczych okolicznościach. Kiedy zostaje znalezione ciało Alison, życie nastolatek zamienia się w koszmar. Policja szuka mordercy, dziewczyny kogoś, kto podszywa się pod Ali i zna ich największe sekrety.

Olśniewające i obserwowane”
„Pretty Little Liars: Olśniewające” to już jedenasty z kolei tom uwielbianej przez miliony nastolatek serii. Cztery przyjaciółki wciąż nie wiedzą, kim jest tajemnicza A., ale teraz mają o wiele gorszy problem – o ile to możliwe. Wpływowa i żądna zemsty Gayle pojawia się w Rosewood, by dać nauczkę Emily, której córeczka miała trafić w jej ręce... Ale na szczęście nie trafiła. Gayle pragnie tego dziecka i nie cofnie się przed niczym, by zdobyć to, czego chce!
Tymczasem nie tylko Emily ma problemy – Aria, która szczęśliwie wróciła do Noela, dowiaduje się zbyt wiele o rodzinie swojego chłopaka... Związek, który z trudnością odbudowała może rozsypać się jak domek z kart. Hanna nie dość, że jest zajęta kampanią swojego ojca, ma na głowie sponsora kampanii, którym okazuje się Gayle, to jeszcze stara się rozbić związek Mike'a i jego dziewczyny; Spencer natomiast zrobi wszystko, by dostać się do Princeton i jego elitarnego uniwersyteckiego klubu. A tajemnicza A. cały czas obserwuje Hannę, Arię, Emily i Spencer i wysyła niepokojące wiadomości...
Czy tym razem dziewczyny odkryją, kim jest A.? Podejrzeń jest wiele, ale większość z nich okazuje się być fałszywa... Kto jest więc A.? Czemu zna ich wszystkie tajemnice? I czego od nich chce?
Liczba tajemnic czwórki przyjaciółek stale się powiększa. Zwykłe dziewczyny, a mają tak dziwne, pokręcone życie pełne sekretów. Trzeba być naprawdę pomysłowym jak autorka Kłamczuch, by wymyślić tak wiele różnych brudnych sprawek, które mogłyby ukrywać zwyczajne uczennice. Ze smutkiem jednak zauważyłam, że akcja w tomie jedenastym zwolniła. Jest więcej rozpamiętywania wydarzeń z Jamajki, a wątek A. jakby trochę przygasł, ustępując miejsca akcji z Gayle.
Od strony technicznej nic się nie zmieniło. Sara Shepard pisze językiem lekkim, młodzieżowym, który moim zdaniem idealnie pasuje do fabuły. Nie ma wielu opisów, są za to naturalne dialogi, przez co można łatwo wczuć się w sytuację bohaterek. Jeśli zaś chodzi o okładkę, jest dość minimalistyczna – jedynie rozsypująca się talia kart – ale bardzo pasująca do tematu. Świetnie prezentują się również ozdobniki wewnątrz książki. :)
„Olśniewające” nie są złą kontynuacją, ale dobrą też nie. Powiedziałabym, że nie wyróżniają się. Nie było „fajerwerków”. Mam nadzieję, że jest to tylko cisza przed burzą i tom dwunasty o intrygującym tytule „Burned” okaże się pełen akcji, za to bez wyrzutów sumienia i rozpamiętywania. Czas poświęcony „Olśniewającym” minął szybko, bowiem naprawdę łatwo wciągnąć się w tę serię i ciężko się oderwać od czytania. Ci, którzy dotrwali aż do tomu dziesiątego niech bez wahania chwytają kolejną część, a zainteresowanych Kłamczuchami odsyłam do pierwszej części, której niestety nie dane mi było jeszcze poznać.

Za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte! :)


2 komentarze:

  1. Seria raczej nie dla mnie. Zdecydowanie za dużo tomów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciągle zastanawiam się, czy szukać gdzieś pierwszego tomu... Serial lubię, ale boję się, że przez to mogę nie polubić książki :(

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...