środa, 12 października 2011

Rozmowy kontrolowane: Na Hearne'a urok

Kevin Hearne – autor Kronik Żelaznego Druida, w których Atticus co rusz wpakowuje się w kłopoty. I tak od dwóch tysięcy stu lat...

Nadeine: Czemu właściwie zacząłeś pisać książki?
Kevin Hearne: Zacząłem pisać po przeczytaniu świetnej książki Lot nad kukułczym gniazdem Kena Keseya. Opowiada ona o potrzebie zachowania indywidualności w społeczeństwie, które wymaga przystosowania się do niego.

N.: Skąd wziąłeś pomysł na postać Atticusa?
K.H.: Poszukiwałem czarodzieja, który mógłby rozmawiać ze zwierzętami – zwłaszcza z psem takim jak Oberon. Kiedyś pomyślałem, by użyć druida i zacząłem szukać informacji, czy długo żyją. Odkryłem, że istnieje kilka różnych sposobów w irlandzkiej mitologii, by to osiągnąć długowieczność.

N.: Ile części będą miały Kroniki Żelaznego Druida?
K.H.: Seria będzie miała do dziewięciu części, zależy, czy kolejne będą się wciąż sprzedawały tak dobrze. W tej chwili mam kontrakt na sześć tomów z USA; Polska nie wykupiła jeszcze praw do części od czwartej do szóstej.

N.: Czy masz swoją ulubioną postać z twojej serii? Jeśli tak, to kim ona jest?
K.H.: Uwielbiam Peruna, rosyjskiego boga piorunów. Jeśli nie czytałyście trzeciej części, nie poznałyście go.

N.: Skąd bierzesz te fantastyczne pomysły? Czy twój boski humor jest cechą wrodzoną? :)
K.H.: Nie jestem pewien, skąd bierze się ten humor. Prawdopodobnie pochodzi z tych wszystkich komiksów, które zwykłem czytać, i sobotnich porannych kreskówek? Niektóre z pomysłów mają swoje źródło w mitologii.

N.: Lubisz Polskę? W Twojej książce są polskie wiedźmy – złe i dobre – ale... mam nadzieję, że jednak lubisz nasz kraj!
K.H.: Nie byłem jeszcze w Polsce, ale oczywiście kocham Polaków! Mam dwójkę polskich przyjaciół tutaj, w Arizonie, Kasię i Leszka, którzy dostarczyli mi polskie tłumaczenie niektórych fragmentów w angielskiej wersji książki. (Jeśli czytaliście polską wersję, możecie nie zdawać sobie sprawy, że w angielskiej wersji są takie fragmenty). I mam też polskich teściów, którzy mieszkają na Rhode Island. Są wspaniałymi, genialnymi ludźmi, ale zauważyłem, że Polacy rzadko (jeśli w ogóle) pełnią role w amerykańskiej fikcji i pomyślałem, że nadszedł czas, aby to naprawić. Mam nadzieję, że Amerykanie zdają sobie sprawę, co powinni zauważyć dawno temu – Polacy żyją wśród nas i są niesamowici!

N.: Masz jakieś hobby?
K.H.: Lubię malować miniatury i grać w grę planszową nazywaną HORDES z moim przyjacielem, Alanem. Oto przykład tego, o czym pisałem: http://privateerpress.com/hordes/gallery/circle-orboros/units/reeves-of-orboros

N.: Jaki był twój ulubiony przedmiot szkolny w młodości?
K.H.: Mój ulubiony przedmiot zmieniał się wraz z wiekiem. Kiedyś lubiłem muzykę; grałem na puzonie. Potem polubiłem bardzo sztukę i nawet studiowałem kilka lat projektowanie graficzne w college'u. Ale potem zdałem sobie sprawę, że to, co lubię najbardziej, to czytanie i mówienie o tym. To angielski był mimo wszystko moim ulubionym przedmiotem.

N.: Jakie książki polecasz?
K.H.: Cóż, przypuszczam, że to zależy od gustu, ale dla mnie jedną z najbardziej niezwykłych książek było Imię wiatru (ang. The Name of the Wind) Patricka Rothfussa. Jestem prawie pewny, że nie ma polskiego tłumaczenia.

N.: Może kilka słów do polskich fanów?
K.H.: Kocham was bardzo! Polska była pierwszym krajem, który przetłumaczył moje książki, i mam nadzieję, że reszta serii również zostanie przetłumaczona tak dobrze! Choć polski sabat zniknie na jakiś czas – wrócą do Polski, by go odbudować – to wrócą silne w szóstej części.

Dziękujemy bardzo za wywiad. Nie zapominaj – w Polsce masz wielu fanów!

PS: Bardzo przepraszamy za ewentualne pomyłki, angielski nie jest naszą mocną stroną.
K.H.: Wasz angielski jest DUŻO lepszy niż mój polski, więc nie martwcie się! Dziękuję wam bardzo za czytanie moich książek i znalezienie czasu na napisanie do mnie.


*


Na pewno powtórzę wywiady z pisarzami. Suzan chyba też! Kevin Hearne ma świetny kontakt z czytelnikami, a to ważne. No i cieszę się, że lubi Polskę ^^
Polubiłam Hearne'a i jego humor w książkach o Atticusie i wiem, że jego książki są sławne, ale jako pisarz nie popadł w samozachwyt. Chętnie poznałabym jego przyjaciół – Kasię i Leszka. Tylko z jakiego miasta pochodzą...
Do napisania niedługo,
Wasza Nadeine
oraz Suzan Dragon, okazjonalnie

2 komentarze:

  1. Ale super! Zazdroszczę wam, ale ja już przeprowadziłem taki wywiad z autorem - Marianną Curley. Czytałem też to u Suzan. Naprawdę ciekawy wywiad ;)
    O ironio - właśnie kupiłem sobie dwie części Kronik... ^^

    OdpowiedzUsuń
  2. Kevin Hearne jest jednym z moich ulubionych zagranicznych pisarzy :) sam kiedyś planowałem do niego napisać ale mój angielski jest masakryczny :) bardzo podoba mi się to że w jego książkach pojawiają się polskie wiedźmy :) miło że nie zapomina się o naszym kraju :) czytałem również "Imię wiatru" o którym wspominał i przyznam że również cudowna pozycja :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...