sobota, 14 maja 2011

„Pamiętniki Wampirów. Księga II”; L.J. Smith

„Telepatyczna odpowiedź Stefano nie nadaje się do druku.”
„Pamiętniki Wampirów. Księga II”, Lisa Jane Smith

Co by było, gdyby z zaświatów można było powrócić? Co, gdyby zmarli mogli się kontaktować z czarownicami poprzez sny? I co, gdybyśmy wyczerpali już wszystkie możliwe tematy, a dalej brnęli w naciąganej historii wampira i dziewczyny?
Sięgając po „Pamiętniki Wampirów. Księga II”, sądziłam, że Lisa Jane Smith wyczerpała już doszczętnie temat wampirów w tym cyklu i książka będzie aż do bólu przewidywalna; to uczucie potęgował także zbyt wiele zdradzający opis – choć kilku zdaniowy – z tyłu okładki. Co byście zrobili, gdyby wasza ukochana czy ukochany odeszła z tego świata, a potem powróciła jako... właśnie, jako kto? Mimo że skończyłam czytać książkę dwa dni temu, to nadal nie rozgryzłam tego problemu.
Bonnie i Meredith rozpaczają po śmierci Eleny, Stefano wyjechał do rodzinnej Florencji wraz z Damonem, którym wedle prośby swojej zmarłej ukochanej miał się opiekować. Jednakże ciemne moce ponownie odwiedzają Fells Church, dokładnie w momencie, kiedy urocza czarownica wzywa na życzenie swojej przyjaciółki jednego z braci Salvatore – traf chce, że przypadkowo drugiego również. Co się stanie, kiedy Tyler Smallwood sprzymierzy się z jednym z Pierwszych, Klausem, i zostanie przez niego wykorzystany w niecnych celach? Elena, jak głosi opis z okładki, powróci z zaświatów. Stefano zachłyśnie się szczęściem i nie zauważy problemów Damona ani tego, że mroczna istota zawładnie jego umysłem.
Młodszy z braci Salvatore usuwa się w cień i wyrusza do miejsca, gdzie ponownie może stać się człowiekiem. Wtedy to Damon przejmuje rolę opiekuna Eleny, przez co budzi się w nim ludzka część natury. Otwiera się przed dziewczyną, ale czy zdoła pokonać moc, która chce, by stał się jej sługą? I kogo w końcu wybierze panna Gilbert?
Nie można zbyt wiele napisać o tej pozycji. Bo co niby mogłabym napisać? Że jest naciągana, że się poważnie zawiodłam fabułą? Dostrzegam plusy – więcej jest tu Damona, praktycznie on i Elena są głównymi bohaterami księgi drugiej. Stefano schodzi na dalszy plan. Wszystko się niewyobrażalnie ciągnie, a mimo to nie poddam się i sięgnę po kolejne tomy. Porównując tom drugi do swojego poprzednika, jest on gorszy i słabszy, ale za to bardziej mroczny i ponury. Pierwotna siła uwięzi Stefano; czy zostanie on uwolniony? Tej odpowiedzi nie ma w powieści, jest więc moje zaciekawienie, czy się uda, czy nie? Mądre posunięcie pani Smith, bo ja, jako osoba ciekawska do granic możliwości, będę zmuszona przeczytać resztę cyklu.
Zaczęłam dostrzegać, czemu seria ma tylu wrogów. Ale wiem też, że fanów jest więcej i ja się do tej drugiej grupy mogę z czystym sumieniem zaliczyć. Pisarka zbyt dużo chciała nagromadzić w tych pięciuset stronach – malaki, lisołaki, Klaus, wilkołak Tyler, zaświaty i duchy. Kilka razy musiałam przerywać czytanie i układać sobie wszystko w głowie.
Przeczytam resztę serii i wytrwam. Może nie była to najlepsza część, może naciągana i słaba, ale godna choćby rzucenia okiem. Mam jedynie nadzieję, że kolejne tomy mnie nie zawiodą i będą dużo – bardzo dużo – lepsze.
Pamiętniki Wampirów. Księga II
Lisa Jane Smith
Stron 555
Wydawnictwo Amber
2011

1 komentarz:

  1. Czytałam tę książkę, a raczej tomy wchodzące w jej skład i obecnie wybieram się po dwa następne tomy, chociaż idzie mi to opornie. Najbardziej chyba podobali mi się uwięzieni, chociaż mrok nie byłby taki zły, gdyby nie powrót Eleny.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...