sobota, 7 stycznia 2017

♥ Wyzwanie czytelnicze JANE AUSTEN

Z okazji tegorocznej dwusetnej rocznicy śmierci Jane Austen przygotowałam wyzwanie czytelnicze, niewielkie, ale zawierające wszystkie wydane powieści angielskiej pisarki. Nie ma ich wiele. Zapraszam do wspólnego czytania! :)


PIERWSZE WRAŻENIA
Pierwotny tytuł Dumy i uprzedzenia brzmiał właśnie Pierwsze wrażenia, bo i o tym powieść ta przecież opowiada. To jeden z najsłynniejszych romansów, a pan Darcy skradł niejedno serce mimo mrukliwości i odpychającego pierwszego wrażenia. Duma i uprzedzenie to taka powieść, do której często się nawiązuje i warto ją znać!


DUCHY I ZJAWY
Jane Austen ma dosyć prześmiewczy styl. A to szydzi z konwenansów, a to z uwielbienia do bogatego życia, a w Opactwie Northanger – ze słynnych w okresie jej życia powieści gotyckich, w których zaczytywały się młode dziewczyny. Jak zwykle robi to z klasą i wyczuciem. O Opactwie... już pisałam tutaj, ale ponowna lektura nie zaszkodzi.


POWRÓT PO LATACH
W Perswazjach nie mamy do czynienia z tradycyjnym pierwszym spotkaniem i zakochaniem. Anna Elliot za namową rodziny zerwała zaręczyny z Fryderykiem Wentworthem, który nie był majętny. Po latach, już jako ambitny i bogaty kapitan, Wentworth wraca w znane okolice, by znaleźć żonę.


KONTRASTY
Rozważna i romantyczna już tytułem wskazuje na powieść kontrastów, na starcie przeciwieństw. To najbliższa tradycyjnemu romansowi powieść Austen, pełna wnikliwych obserwacji i humoru. Najciekawsze jest to, że żadnej z tytułowych cech nie gani, a pokazuje, że muszą się uzupełniać – ta rozważniejsza z sióstr musi nauczyć się wyrażać uczucia, ta romantyczna zaś trzymać emocje na wodzy. Ponadto jest cudowna adaptacja z Hugh Grantem i Alanem Rickmanem w rolach głównych adoratorów – chyba nie muszę już nic dopowiadać?


WYZWANIE
Mansfield Park jest wyzwaniem. Uchodzi za najtrudniejszą w odbiorze powieść Austen, z powodu problematyki, jaką podejmuje – upadku moralnego, zatracenia wartości w wirze rozrywek i przygód. Historia opowiada o Fanny Price, ubogiej dziewczynie mieszkającej w tytułowej rezydencji swoich bogatych krewnych.


ZABAWA W SWATANIE
Na koniec trochę lżejsza powieść. Emma to historia rozpuszczonej kobiety, która za cel życiowy obrała sobie swatanie ludzi z pomocą manipulacji i intryg, co obróci się niedługo przeciwko niej. Brak tutaj często występującego w prozie Austen wątku łączącego małżeństwo z zabezpieczeniem finansowym, a pokazuje, że z zapasem pieniędzy można mieć nudne życie, takie jakie na początku prowadzi Emma.


Chętni mogą urozmaicić wyzwanie o nawiązania do twórczości Austen w kulturze współczesnej!
Dworek Longbourne” Jo Baker
Śmierć przybywa do Pemberley” P.D. James
Duma, uprzedzenie, i zombie” Jane Austen, Seth Grahame-Smith
The Lizzie Bennet Diaries” – serial internetowy dostępny w serwisie youtube
Dziennik Bridget Jones” i kolejne części, Helen Fielding
i wiele, wiele innych... :)WEŹMIECIE UDZIAŁ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...