czwartek, 6 listopada 2014

Listopad nie lepszy - premier nie ubywa


Nie dość, że za oknem jest szaro, buro, ponuro i ciągle kropi deszcz, czego skutkiem jest nałogowe siedzenie pod ciepłym kocem z kubkiem ciepłego napoju i dobrą książką bez wyrzutów sumienia, że nie korzysta się ze wspaniałej pogody, to drugim skutkiem fatalnej pogody są premiery kolejnych bestsellerów: bo skoro pogoda sprzyja czytaniu, to warto w tym okresie coś wydać. Prawda?Książę i Gwardzista, Kiera Cass

Książę pokazuje wydarzenia sprzed eliminacji i pozwala czytelnikowi śledzić młodego władcę od pierwszego dnia ich rozpoczęcia. W drugiej z opowieści przekonamy się, jak płynęło życie Aspena w pałacowych komnatach – i ujrzymy prawdę o świecie gwardzistów, której nigdy nie pozna America...

Ja wiem, że nie mam najlepszego zdania – pomijając cudnej urody okładki – o serii Kiery Cass. Jednak w gruncie rzeczy to nigdy nie miała być wysokich lotów książka, a odpręża i wyłącza mózg wyjątkowo sprawnie. Wciąga, chociaż ma się wątpliwości co do niektórych wątków fabularnych. Jak się wgryzie, nie można przestać, mimo że najlepszą serią nie jest. Paradoks. Książę i Gwardzista to taka ciekawostka – a ja bardzo lubię ciekawostki.W śnieżną noc, John Green, Maureen Johnson, Lauren Myracle

Trzy gwiazdy literatury młodzieżowej, z kultowym pisarzem, Johnem Greenem na czele, napisały na czas Gwiazdki trzy połączone ze sobą opowiadania.
Punktem wyjścia jest burza śnieżna, która w Wigilię kompletnie zasypuje miasteczko Gracetown. Na tle lśniących białych zasp pięknie prezentują się prezenty przewiązane wstążeczkami i kolorowe światełka połyskujące w nocy wśród wirujących płatków śniegu.

Śnieżyca zamienia małe górskie miasteczko w prawdziwie romantyczne ustronie. A przynajmniej tak się wydaje... Bo przecież przedzieranie się z unieruchomionego pociągu przez mroźne pustkowia zazwyczaj nie kończy się upojnym pocałunkiem z czarującym nieznajomym. I nikt nie oczekuje, że dzięki wyprawie przez metrowe zaspy do Waffle House uda się odkryć uczucie do wieloletniej przyjaciółki. Albo że powrót prawdziwej miłości rozpocznie się od nieprzyzwoicie wczesnej porannej zmiany w Starbucksie.
Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia Świąt, zdarzyć może się wszystko...

Greena lubię. Schematyczny, ale sympatyczny facet, który porusza prawdziwe nastoletnie problemy w swoich powieściach w sposób lekki i przystępny, a przy tym zmusza do refleksji nawet najbardziej opornych. W śnieżną noc będzie z pewnością dobrym prezentem mikołajkowym; intryguje mnie, jak Green poradził sobie z krótszą formą, a także co też tym razem wymyślił. Po prostu kocham tego gościa, cóż poradzić.


Drużyna: Góra Skorpiona, John Flanagan

Piąty tom cyklu Drużyna. Hal, jego towarzysze z Drużyny i Gilian uwolnili dwudziestu Aralueńczyków sprzedanych jako niewolnicy. Po powrocie do Araluen Gilian otrzymuje nową misję od króla Duncana: chronić życie jego córki. Księżniczka Cassandra ocalała już z jednego zamachu, a teraz w królestwie krążą pogłoski o rychłej kolejnej próbie skrytobójstwa za którą stoi sekta wymarłego kultu Skorpiona. Nie czekając na pierwsze uderzenie przeciwnika, Drużyna ponownie łączy siły by uchronić Giliana i księżniczkę. W piątej części Drużyny starzy przyjaciele zmierzą się z nowymi wrogami i wypróbują swoje umiejętności idąc ramię w ramię do bitwy!

Po prostu kolejny tom mojej ukochanej serii o Skandianach. Hal i jego drużyna podbili moje serce i nawet jeśli co za dużo, to niezdrowo – mnie jeszcze nie mdli od Czapli, co to, to nie. Czekam z niecierpliwością!


Splątany warkocz Bereniki, Anna Gruszka

Berenika ma 28 lat, mieszka w Krakowie, jest prawnikiem w prywatnej firmie, no i może trochę tęskni za miłością. Gdyby to była bajka dla grzecznych dziewczynek, pojawiłby się teraz książę na białym koniu i żyliby długo i szczęśliwie. 
Ale to nie jest bajka dla grzecznych dziewczynek, bo rycerz jest… no właśnie, kim on dla niej jest? I jak ich kontrowersyjny związek wytłumaczyć innym? Przyjaciołom, rodzinie... A przede wszystkim sobie. 
Wydaje się, że w takiej sytuacji półtoraroczny kontrakt Piotra w Australii jest wybawieniem albo odroczeniem kary.
Berenika zostaje sama w wielkim mieszkaniu ukochanego i jakoś musi wypełnić samotne miesiące. Gdyby kierowała się rozsądkiem, nigdy w jej domu nie pojawiliby się dwaj lokatorzy i może nie zrobiłaby tylu głupstw. 

Ale Berenika nigdy nie była rozsądna, dlatego plącze nici swojego życia w wyjątkowo skomplikowaną materię. Kocha, tęskni i próbuje przeczekać. A czeka wyjątkowo nerwowo i niekonsekwentnie...

Pięćdziesiąt twarzy Greya przeczytałam. Słaba książka, nawet jak na powieść dla niewyżytych emocjonalnie kobiet. Najlepiej przedstawił to Paweł Opydo w swoim czytaniu na żywo. Splątany warkocz Bereniki jest intrygujący, bo Papierowy Księżyc lubi pojawiać się i znikać, a kiedy się znów pojawia, wydaje dobre tytuły. Dobrego tytułu więc oczekuję.


Kosogłos, cz. 1

Trzecia część Igrzysk śmierci, jednego z największych kinowych hitów ostatnich lat i nowej, wielkiej popkulturowej sagi. W imponującej obsadzie znaleźli się nagrodzeni Oscarami Jennifer Lawrence i Phillip Seymour, a także Donald Sutherland. Po raz pierwszy w Igrzyskach śmierci, w jednej z kluczowych ról, zobaczymy Julianne Moore. Katniss wraz z matką i siostrą mieszka w legendarnym, podziemnym dystrykcie trzynastym, który, wbrew kłamliwej propagandzie, przetrwał zemstę Kapitolu. Z nowymi przywódcami na czele, rebelianci przygotowują się do rozprawy z dyktatorską władzą. Katniss, mimo początkowych wahań, zgadza się wziąć udział w walce. Staje się symbolem oporu przeciw tyranii prezydenta Snowa.

To nie książka co prawda – książka też, ale znana i lubiana od dawna – ale premierę ma 21 listopada i jest filmem, na który wybieram się ze stuprocentową pewnością i wielkimi oczekiwaniami. Już samo badassowanie Katniss w zwiastunie (strzałą zestrzelić samolot nawet jak na superhiper przyszłość jest dziwne) budzi we mnie sprzeczne uczucia. Kosogłos to część, w której rebelianci mają swoją wielką chwilę – a ja wątki rebeliantów uwielbiam. Jestem dobrej myśli, a swoimi wrażeniami rzecz jasna się podzielę!


Czekacie na wymienione wyżej powieści czy macie inne priorytetowe listopadowe premiery? :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...